جولای 07, 2020

امارت اسلامی و جهان اسلام

امارت اسلامی و جهان اسلام

موفق افغان

نویسنده وپژوهشګر

امارت اسلامی با تمام کشورهای جهان بخصوص سرزمین های اسلامی روابط نیک و مبتنی بر احترام متقابل می خواهد و بارها این خواهش خود را از طریق نشر اعلامیه ها و نشست ها با نمایندگان کشورها و سرزمین های مختلف ابراز داشته است.

 اگرچه فعالیت ها و مبارزات امارت اسلامی عملا منحصر به افغانستان بوده است اما از نگاه فکر و عقیده امارت اسلامی افغانستان خودرا جزء جهان اسلام دانسته و همیشه مسئولیت خود می داند تا در همه حالات بخصوص در حالات مشقت و دشواری در پهلوی برادران و خواهران مسلمان خود قرار داشته باشد.

امارت اسلامی معتقد است که مسلمانان در هر جا، هر سرزمین و در هر نقطهٔ جهان بدون در نظر داشت سرحدات موجود، رنگ و نسل برادر ما هستند چنانچه خداوند متعال می فرماید: «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ» (یعنی مومنان با همدیگر برادر اند.) دوری مسلمانان از همدیگر از نگاه مسافت های ظاهری و جدایی ملت مسلمان با مرزهای ساخت کفار نمی تواند این رابطه و علاقه اخوت و برادری میان مسلمانان را متضرر سازد و آنان را از هم بپاشاند.

 امارت اسلامی به صفت یک حرکت اسلامی چنانچه در حدیث رسول اکرم صلی الله علیه وسلم ذکر شده است خود را در همه خوشی و غم مسلمانان در تمامی گوشه و کنار جهان شریک می داند و هرگز از مسئولیت خود در قبال ملت مسلمان بخصوص مستضعفان، مظلوم ها، مهاجرین و رنجدیدگان چشم پوشی نمی کند.

 امارت اسلامی افغانستان همیشه چنانچه رسول الله صلی الله علیه وسلم می فرماید: «مثَلُ الْمُؤْمِنِينَ فِي تَوَادِّهِمْ وَتَرَاحُمِهِمْ وَتَعَاطُفِهِمْ مَثَلُ الْجَسَدِ إِذَا اشْتَكَى مِنْهُ عُضْوٌ تَدَاعَى لَهُ سَائِرُ الْجَسَدِ بِالسَّهَرِ وَالْحُمَّى» (یعنی مثال مومنان در دوستی و مهربانی باهمی و عطوفت باهم مانند جسد واحدی است که چون عضوی از آن بیمار شود، سایر اعضاء با وی با تب کردن و بیدارخوابی همراهی می کنند.) درد و رنج ملت اسلامی را احساس کرده است و از آن رنج برده و در حد توان خود در پی راه حل مشکلات از طرق ممکن، تلاش ورزیده است.

امارت اسلامی افغانستان چون جزء لا ینفک این ملت است و به یقین می داند که چشم و امید مسلمانان جهان به آنها دوخته است و دعاهای مسلمانان در جریان این سالیان متمادی جهاد علیه اشغالگران با مجاهدین امارت اسلامی بوده است.  امارت اسلامی سعی و تلاش می نماید تا این آرزوها و امیدهای مسلمانان را بر آورده ساخته و در راه دفاع از عزت، ناموس و عفت آنان در مقابل دشمنان اسلام آواز بلند کند و هر نوع خاموشی در این امور را بدور از اوامر شرع و مروت و مردانگی مسلمان می داند. امارت اسلامی با وجود اینکه در جریان دو دههٔ اخیر در دشوار ترین حالات قرار داشته است اما باز هم هرگز برادران و خواهران مسلمان خود در فلسطین، کشمیر، میانمار، سوریه، یمن، عراق، لیبیا و سایر سرزمین های اسلامی را فراموش نکرده است.

 جهان شاهد بوده است که امارت اسلامی همیشه در دفاع از اسلام، مسلمانان و مقدسات اسلامی آواز خود را به گوش تمام جهانیان رسانیده است و با نشر اعلامیه ها موقف صریح و واضح خود را در قبال این مسائل بیان داشته است.

علاوه بر این امارت اسلامی افغانستان همیشه ملل متحد، سازمان های دیگر بین المللی، کنفرانس اسلامی و جهت های متجاوز بر حقوق مسلمانان را متوجه مسئولیت های شان دانسته و از آنان تقاضا کرده است تا در حل و فصل مشکلاتی که مسلمانان جهان با آن روبرو اند نقش خودرا ایفا کنند. چنانچه بارها امارت اسلامی طی نشر اعلامیه ها از کشورهای نیرومند اسلامی که توانایی دفاع از مسلمانان و مقدسات اسلامی را دارند خواسته است تا در راه حل مشکلات مسلمانان جهان و دفاع از حقوق آنان نقش برازنده و فعال خود را ایفا نمایند و عملا وارد اقدام شده و مسلمانان مظلوم و مستضعف را در هر گوشه و کنار جهان که هستند از حالت فلاکتبار کنونی نجات دهند.

رهبریت امارت اسلامی همیشه و بخصوص در ایام عید هرگز برادران و مسلمان خود را در جهان بخصوص در سرزمین هایی که در حالت جنگ و مشکلات هستند فراموش نکرده است بلکه در هر پیام عیدی خود یادی از آنان کرده و آنان را همیشه در پهلوی مجاهدین امارت اسلامی شامل دعاهای خود  گردانیده است و از تمامی اتباع امارت اسلامی خواسته است تا برادران و مسلمانان خود را فراموش نکنند.

امارت اسلامی افغانستان در روابط خود با جهان اسلام نیز مانند امور دیگر از اعتدال کار می گیرد و مسئولیت را به اندازهٔ توانمندی خود ادا می کند. هشدار های بی مفهوم دشمنان اسلام، در مخالفت با سیاست ها و مواقف بعضی حرکت های احساساتی دیگر، در حالی که در واقعیت هیچ کاری از توان آنان در مقابل دشمن در گوشه های دیگر جهان بر آورده نیست موافق با سیاست امارت اسلامی نیست و امارت اسلامی همیشه تلاش می کند تا اقوال آن مطابق و موافق با اعمال آن باشد و هرگز ادعای آنچه را که بالاتر از توان آن باشد نمی کند.

بنابرین امارت اسلامی بدون اینکه کشورها و جهت های ظالم و مرتکب جنایات علیه مسلمانان را هشدار دهد و یا ادعای نابودی و مبارزه علیه آنان را کند آنان را متوجه ظلم و ستم شان گردانیده و اعمال غیر انسانی و غیر بشری آنان را تقبیح می کند و در عین حال از جهت های مسئول و کشورهایی که توان تغییر در مسیر این جنایت ها را دارند خواهان مداخله در چنین موضوعات به خاطر حل مشکل می گردد.

اهتمام امور مسلمانان، دفاع از عزت و ناموس آنان، بلند کردن آواز علیه هر نوع بی انصافی، بی عدالتی، ظلم و ستم علیه مسلمانان در هر گوشه و کنار جهان وظیفه ایمانی، انسانی و وجدانی امارت اسلامی بوده است که در گذشته ها نیز تلاش کرده است تا بگونهٔ ممکن آن را ادا کند و در آینده نیز ان شاء الله با تمام توان خود علیه جنایات دشمنان اسلام موضع خواهد داشت.

 از الله تعالی خواهانیم که ملت رنجدیدهٔ مسلمان ما را در تمام جهان از مشکلات، دشواری ها، ظلم و ستمی که اکنون در آن قرار دارند نجات بخشیده و زمینهٔ زندگی با امن و محفوظ زیر سایهٔ حاکمیت قرآن در سرزمین های اسلامی را برای همه میسر کند.

پایان.

Related posts