مصاحبهٔ اختصاصی مجلهٔ وزین حقیقت با والی فاتح محترم حاجی محمد یوسف مسئول جهادی در ولایت غزنی

مصاحبهٔ اختصاصی مجلهٔ وزین حقیقت با والی فاتح محترم حاجی محمد یوسف مسئول جهادی در ولایت غزنی

ترتیب: ابو حفص هروی

اشاره:

از آنجا که عملیات فتح شهر غزنی از دستاوردهای بزرگ عملیات الخندق بود که دوست و دشمن را بهت زده و در تعجب افکند و از آنجا که تقاضا برای دریافت جزئیات و معلومات دربارهٔ شهر غزنی بالا بود طبق هدایت رهبری کمسیون فرهنگی با جمعی از دوستان، بخاطر علاقه مندان مجلهٔ وزین حقیقت جهت مصاحبه به ملاقات حاجی محمد یوسف صاحب والی فاتح غزنی رفتیم ، که جناب حاجی صاحب بسیار با محبت ما را پذیرفته و در ذیل گفتگوی دلچسپ ترتیب یافت:

اداره: والی صاحب محترم ضمن تبریک فتح شهر غزنی به شما، به عنوان سوال نخست بفرمائید دلیل کامیابی مجاهدین در ولایت غزنی را در چه می بینید؟

جواب: بسم الله الرحمن نحمده و نصلی علی رسوله الکریم، من هم ضمن خوش آمد و تبریک به شما جهت پیشرویها و فتوحات مجاهدین در عملیات الخندق، الله متعال شما را خیر دهد که فضای گفتگو را ترتیب داده تا از این طریق و از طریق شما و به توسط شما حقایق را به ملت شریف خود برسانید.

در جواب پرسش تان باید عرض کنم در کل دلیل کامیابی مجاهدین در غزنی الحمدلله چهار چیز بود:

۱ )  نصرت الهی:

در این شکی نیست که هر جا که نصرت الهی با انسان مسلمان یکجا شود خواه مخواه پیروزی از جانب خدا برای مومنین است این مهمترین دلیل کامیابی مجاهدین در غزنی بود.

۲ ) پلان سنجیده و ترتیب دقیق مشرتابه (مقام رهبری):

دومین عامل پیروزی و یا دلیل کامیابی مجاهدین پلان سنجیده و دقیق مقام رهبری بود که ضمن آنکه بسیار یک پلان پختهٔ نظامی پیش روی ما قرار گرفت ما موظف شدیم که در چوکات همان نظم و ترتیب طبق هدایات بزرگان خود عمل کنیم و همین چیز دلیل کامیابی ما شد.

۳) خواسته و خواهش و همکاری مردم:

سومین عامل پیروزی ما در غزنی خواسته مردم شریف غزنی بود، ملت غزنی از شرارت های افراد رژیم کابل بسیار در تکلیف بودند، سر و مال شان، عزت و ناموس شان در امان نبود، و همیشه در خطر زندگی می کردند و بارها آرزو داشتند که ما به شهر بیائیم و بسیار می گفتند از هیچ کوشش و همکاری دریغ نکرده و با جان و مال در خدمت مجاهدین خواهند بود، همین چیزها نیز سبب کامیابی ما در غزنی شدند.

۴) کمزوری، وارخطایی، عدم هماهنگی و فساد اداره مزدور کابل:

عامل دیگر پیروزی مجاهدین در غزنی عدم هماهنگی نیروهای رژیم کابل بود، ضمن آنکه بسیار در ترس و بیم به سر برده و از ترس حملات مجاهدین شب و روز در وارخطایی به سر می بردند و نیز فساد شان در ادارات دولتی به اوج رسیده بود، این چیزها نیز سبب موفقیت و کامیابی ما در فتح شهر غزنی شدند.

اداره: محترم حاجی صاحب، فتح شهر غزنی بزرگترین دستاورد عملیات الخندق در سالجاری تا کنون تلقی می شود که دوست را خوشحال و دشمن را سخت وارخطاء کرد اگر در مورد جزئیات تصرف مرکزغزنی به خوانندگان ما کمی وضاحت بدهید؟

جواب: الحمدلله عملیات فتح شهر غزنی بسیار در چوکات و با موفقیت و اجرای پلان های دقیق نظامی توسط مجاهدین اجراء شد، مجاهدین در پنج گروه تقسیم شده و از پنج ناحیه شهر غزنی را آماج حملات هدفمند خویش قرار دادند، البته قبل از اجرای عملیات نیز بعضی مجاهدین در شهر جابجا شده بودند، همانطور که شما در خبرها دیده، شنیده و یا هم خوانده اید اکثر نقاط کلیدی شهر در پی حملات ضربتی و کوبندهٔ مجاهدین تصرف گردیدند، دشمن با بسیار وارخطایی با تقبل تلفات سنگین مجبور به فرار و عقب نشینی شد، لله الحمد مجاهدین بسیار با روحیه در تمام سرکها، چوک ها و حوزه های شهر فاتحانه پیشروی کردند، هر مسئول مجاهد در قسمت سپردگی خود از شهر، پیشروی داشته و طبق هدایات لازم پیشروی کردند، پی. آر. تی، قطعه واکنش سریع، نیروهای ویژه، نیروهای خاص، قرارگاه قطعهٔ لیزری، پوسته های پولیس و قرارگاه های عساکر رژیم کابل، به فضل الله پاک یکی پس از دیگری به تصرف مجاهدین در آمده و هر جایی را که مجاهدین تصرف می کردند در آنجا بسیار مقاومت کرده و استقامت داشتند به همین خاطر ۵ روز و شش شب شهر غزنی و اکثر نقاط حساس دولتی در اختیار مجاهدین قرار داشت و بیرق امارت اسلامی در فراز شهر و سر چوک ها به اهتزاز در آمد.

بعد از آنکه نیروهای متجاوز خارجی حملات هوایی خود را بر جان و مال مردم و اهداف کور شدت بخشید مجاهدین بخاطر آنکه تلفات مردم ملکی زیاد نشود بعد از شش شب در شهر غزنی با غنایم و دستاوردهای زیاد از شهر بیرون شدند و در این بین به دشمن تلفات سنگین رسید از جمله نزدیک به چهارصد تن نیروهای مختلف رژیم کابل کشته، ۲۰۰ تن زخمی و تعدادی اسیر شدند، مهمات نظامی و تجهیزات سبک و سنگین اسلحه به دست مجاهدین آمد، وسایط نظامی از جمله تانک ها، رینجرها و بسیار مهمات دیگر که الحمدلله به غنیمت مجاهدین در آمد.

اکنون هم شهر غزنی در محاصرهٔ کامل مجاهدین قرار دارد و دشمن چندان وضع امنیتی مناسب ندارد و هر لحظه در کمین ماست، این تنها یک گپ نیست که ما بگوئیم خود ملت غزنی هم شاهد ناهماهنگی و وارخطایی نیروهای دشمن هستند.

اداره: در جریان فتح شهر غزنی همکاری مردم با مجاهدین چگونه بود و شما عامل همکاری مردم را چه می دانید؟

همان قسمیکه پیشتر هم عرض کردم مردم یکی از چهار عامل مهم فتح شهر غزنی بود، مردم رنجدیده ما در شهر غزنی از بس از ظلم حکومت به تنگ آمده و از بس ناروایی و فساد از افراد رژیم دیده بود که تشنهٔ مجاهدین بودند و چشم به راه بودند که مجاهدین بیایند قبلا هم بارها از ما خواسته بودند که شما به شهر بیائید ما همه همکار شما هستیم وقتی مجاهدین در شهر غزنی پیروزمندانه داخل شدند واقعا به چشم سر خدمت های فراموش نشدنی مردم را دیدیم، با جان و مال خود با مجاهدین همکار بودند، نان و طعام داده، زخمی های مجاهدین را انتقال داده و به خط جنگ هر نوع فداکاری می کردند، در هر جای که مجاهدین می رفتند مردم با سلامی در خدمت شان بود، حتی در لاسپیکرهای مساجد اعلان همکاری با مجاهدین را کرده و با شوق و ذوق زیاد مجاهدین را در آغوش گرفته و نوازش می کردند.

در یک جمله اگر بگویم مردم شریف غزنی در فتح شهر غزنی یک رول مهم اداء کردند که از همه شان تشکری کرده و از رب العالمین آرزو دارم قربانی های شان که برای مجاهدین و دین خدا کردند قبول و منظور فرماید.

اداره: حاجی صاحب محترم اگر در جریان فتح شهر غزنی کدام خاطرهٔ جالب که تا به حال به کسی نگفته باشید لطف شماست اگر با خوانندگان عزیز ما شریک بسازید؟

جواب: (بعد از کمی مکث و با لبخند) چه بگویم واقعیت اش کل آن روزها پر از خاطره های خوش بودند اما یک چیز برای بنده و مجاهدین بسیار خوشایند بود وقتیکه مراکز فساد ادارهٔ اجیر در غزنی را تصرف و به آتش می کشیدیم دود آن آتش که از آن جاها بلند می شد ما را بسیار خوش می ساخت چرا که از همان جاها بالای ملت مظلوم ما ظلمهای فراوان شده بود.

اداره: ادارهٔ کابل و بعضی رسانه ها موفقیت مجاهدین در فتح شهر غزنی را به استخبارات منطقه و مخصوصا کشور همسایه نسبت می دهند شما در این مورد چه گفتنی دارید؟

جواب: الحمدلله در فتح شهر غزنی دست هیچ کسی از استخبارات و فلان دخیل نبوده و اینها تبلیغات دشمن است دشمن سرافکنده و دشمن شکست خورده جز همین تبلیغات دیگر چیز برایش نمانده است و متاسفانه رسانه ها نیز بلندگوی تبلیغات دشمن شده و بدون تحقیق هر گپ دشمن را در ملاءعام تبلیغ می کنند که این درست نیست ما در تمام نقاط شهر حاکم بودیم همه اختیارات به دست مجاهدین ما بود، رهبران ما پلان داده و ما اجراء کردیم که هیچ بیرونی در قضیه دست نداشته است و این دروغ محض دشمن و رسانه های کابل است که ما قطعا رد می کنیم.

ملت غزنی به چشم سر شاهد حال است که در غزنی کیها جنگ می کردند تمام مجاهدین را با چشم سر خود مشاهده کردند کدام خارجی در بین شان نبود یا کدام نفر از کشورهای دور و نزدیک، به کدام لهجه و زبان که تکلم می کردند همه گویای همین حقیقت است که همه بچه های قهرمان سرزمین خود بودند،   دشمن چون شکست خورده آن پیروزی ما را به همسایه و یا استخبارات منطقه نسبت می کنند.

خدا را شکر ما مستقل بوده و هستیم و وابستگی به هیچ کسی نداریم، اکنون هم ما الحمدلله هرچیز از خود داریم هیچ ضرورت نداریم که به کسی دیگر دست دراز کنیم، سلاح و وسایل از خود داریم نیروی انسانی به قدر کافی از خود داریم هر چیز از خود داریم چه ضرورت به بیگانه و یا همسایه؟ این تبلیغات پوچ و منفی دشمن است و بس که کاملا کذب محض است و ما به شدت رد می کنیم.

اداره: حاجی صاحب محترم در جریان تصرف شهر غزنی بعضی دوکانهای مردم آتش گرفته و به بعضی اماکن عمومی و عام المنفعه آسیب رسیده که ادعا شد این کارها توسط طالبان شده شما در مورد چه گفتنی دارید؟

جواب: الحمدلله بزرگان ما در وقت شروع عملیات، سه هدایت یا فرمان ضروری و توصیهٔ مهم به ما داشتند اینکه: اول از همه کوشش شود در جریان عملیات تلفات مجاهدین کم باشد. دوم از جان، مال و اماکن عام المنفعه حفاظت شود. سوم در مال فئ و غنیمت امانت داری و دقت لازم صورت گیرد.

خوشبختانه مجاهدین در پرتو همین هدایات، عملیات غزنی را شروع کردند و همین موضوع سر و جان و مال مردم و همینطور اماکن عام المنفعه مکررا به مجاهدین توصیه می شد که باید رعایت شود که الحمدلله تا آخر وقت که ما در شهر غزنی بودیم رعایت شد؛ ولی متاسفانه دشمن بزدل و بی رحم ما بجای توجه به اموال عمومی و جان مردم، با حملات کور خود، دوکانها و بازار را هدف گرفتند که در نتیجه به ملت خسارت مالی و بعضا جانی وارد گردید، و ما مطلقا رد می کنیم که خدا نخواسته دست به چنان اعمال بزنیم که سبب رنج ملت ما شود.

ما در این مورد افراد خاصی را موظف کردیم از مالهای مردم و دوکان های شان و اماکن عام المنفعه حفاظت کنند خدا نخواسته چطور روا دار می شویم به مال ملت خود آسیب بزنیم.

حتی دوکان ها را چی که ما به مجاهدین خود اجازه حمله به کابل بانک را ندادیم در حالیکه مرکز اقتصادی شهر بود چون گفتیم سر ما تبلیغات می شود که گویا طالبان بخاطر چور و چپاول شهر و پیسه جمع کردن به شهر حمله کردند و الحمدلله که مجاهدین تمام فرمان ها و هدایات بزرگان را عمل کرده و دست به کدام کار نزدند که خدا نخواسته سبب رنگ زردی شود.

همچنین هیچ کسی ان شاء الله ثبوت نمی تواند که مجاهدین یک دوکان را آتش زده باشد یا سبب زیان مالی و جانی به مردم شده باشد، ما که بطور خاص منتظر نصرت های الهی هستیم خدا نخواسته چگونه در چنین مسائل می توانیم بی پروا باشیم لذا تبلیغات دشمن در این باره را مطلقا رد می کنیم.

اداره: به جز شهر غزنی اوضاع مجاهدین در دیگر ولسوالی ها را چگونه توصیف می کنید؟

جواب: الحمدلله در جریان عملیات الخندق امسال ۷ ولسوالی به دست مجاهدین افتاد؛ ولسوالیهای دهیک، خواجه عمری و خوگیانی فتح شدند، همینطور ولسوالیهای رشیدان، جغتو، ناوه و زنخان بشمول مراکز تمام ساحات در اختیار و کنترول مجاهدین است.

همچنین بر شاهراه ها مجاهدین تسلط کامل دارند، شاهره کابل – قندهار و سرک حلقوی و غیره.

جز شهر غزنی ۱۰۴ پوسته های دشمن در جریان عملیات الخندق ظرف هفت ماه امسال فتح شدند.

بر خود شهر غزنی هم ما بسیار تسلط داریم و از جلوتر هم می توانستیم شهر را تصرف کنیم اکنون نیز باز توکل بر الله متعال می توانیم شهر را فتح کنیم. ان شاء الله تعالی

اداره: حاجی صاحب محترم به جز فعالیت های نظامی، فعالیت و کارکردهای سایر اداره های امارت اسلامی را در غزنی چگونه توصیف می کنید؛ مثلا: قضاء و محاکم، جلب و جذب، تعلیم و تربیه، امور فرهنگی و …؟

جواب: مرافعه و سایر شعبه های محاکم و قضاء الحمدلله بسیار خوب فعال می باشند، به شمول مرکز در تمام ولسوالی ها الحمدلله مجاهدین به مسائل مردم در این بخش رسیدگی می کنند، جلب و جذب و دعوت و ارشاد هم بسیار خوب است، امور فرهنگی ماشاء الله که وثیق صاحب و اسد افغان صاحب در راس در کنار ما بودند و راپورها را می رساندند، تعلیم و تربیه نیز همچنین، همینطور سایر اداره ها … باید بگویم خدا را شکر تمام اداره های ملکی و نظامی مسئولین شان هر کدام در وظایف خود حاضر و تیار بوده و حتی در خط های جنگ همه به صحنه  آمده بودند چون کار را مشترک دانسته و تشنهٔ خدمت به مردم خود بودند و در مناطق مفتوحه بالفور متوجه کارهای خود می شدند.

اداره: حاجی صاحب نسبت به مطبوعات و فعالیتهای تبلیغاتی چه نظر داشته و آن را چقدر مهم می دانید؟

تبلیغات بسیار مهم است دشمن تنها همین وسایل تبلیغات دارد که در چشم مردم خاک انداخته و دروغ نشر می کند و بسیار تلویزیون ها، رادیوها و رسانه ها علیه جهاد و مجاهدین سخن می گویند و مردم عزیز ما را به تشویش می اندازند؛ در چنین حال، یگانه منبع نشراتی مجاهدین همین فعالیت های تبلیغاتی شما و دوستان شما است خوب است که حقیقت را شما برسانید از طریق رادیو، ویدیو، سایتها و چاپ مجله ها، ملت ما تشنهٔ حقیقت است و متاسفانه از طریق دشمن حقیقت نمی رسد اما از طریق رسانه های شما می رسد و از همین جهت چون فکر ملت با رسیدن حقیقت روشن می شود مطبوعات و فعالیتهای تبلیغاتی مهم است.

همچنین رادیو صدای شریعت که ماشاء الله بسیار خوب فعال بود ما از ارگان نشراتی رادیو تشکری خاص داریم و اکثر مردم ما از آن استفاده می کنند.

اداره: به عنوان سوال آخر اگر کدام گفتنی به مجاهدین یا ملت مسلمان دارید؟

جواب: پیغام ما به مجاهدین اینست که خوب کوشش کنند در امور جهادی کردار و رفتار خوب داشته و در قول و عمل طبق هدایت رهبری خود پیش بروند، اطاعت و وحدت و یکپارچگی را سرلوحهٔ کارهای خویش قرار دهند، تقوا را مد نظر داشته با مردم خود مهربان باشند، و در هر قسمت که فعالیت می کنند متوجه های کارهای خود بوده و از هیچ خدمت دریغ نکنند.

دعاء میکنم الله متعال شهداء را جنت الفردوس، زخمی ها را شفای عاجل و برادران اسیر ما را از قید دشمنان رها بسازد و ان شاء الله مجاهدین مطمئن باشند که چقدر تعلق نا با خدا مستحکم باشد همانقدر قدرت ما زیاد و در نتیجه پیروز می شویم.

به ملت عزیز گفتنی ما اینست که به تبلیغات دشمن فریب نخورده یا وارخطاء نشوند به گپ های اشرفغنی و نهادهای شکست خوردهٔ رژیم کابل، چونکه خودشان هم به چشم سر دیدند که آنها چقدر دروغ می گویند، و ان شاء الله مثلیکه در فتح شهرغزنی همکار ما بود در هر جای با مجاهدین چنین همکاری کنند و یقینا در همکاری ملت هم نصرت خدا زیادتر شامل می شود و هم موفقیت به دست می آید، ما از همین جا از فرد فرد ملت خود تشکری می کنیم که در شهر غزنی به مجاهدین بسیار خدمت ها کردند و الله متعال به هر یک شان اجر بدهد همین همکاری شما ملت به مجاهدین قوت دل می شود و ما نیز تعهد می کنیم مجاهدین حفاظت از سر و جان شما را در کارهای مهم خود دانسته و احترام حیثیت و عزت شما را از هرچیز مهم می دانند و در آبادی و خیرخواهی به شما ملت عزیز از هیچ همکاری کوتاهی نکنند.

ان شاء الله تعالی.

اداره: حاجی صاحب تشکر که وقت گذاشتنید.

جواب: شما هم خیر ببینید که آمدید و گپ های ما را به مجاهدین و ملت ما جهت نشان دادن و رساندن حقیقت انعکاس می دهید.

Related posts